Question 10405 – GATE 1993
December 8, 2023Question 9234 – Computer-Organization
December 8, 2023NIELIT Scientist -B CS (22-07-17)
Question 2 |
A train running at the speed of 60 km/hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
120 meters | |
180 meters | |
324 meters | |
150 meters |
Question 2 Explanation:
Let’s take length of the train = ‘x’
Speed of the Train = 60km/hr and crosses a pole in 9 Seconds.
Speed of the train is km/hr and crosses a pole in seconds.
So we need to convert the km/hr into mts /sec.
For that one we need to multiply the speed of the train to (5/18).
Speed of the train = 60 * (5/18)
We have one Basic formula in Time and Distance
Distance = Speed * Time
x = 60 * (5/18) * 9
x = 150 mts
Speed of the Train = 60km/hr and crosses a pole in 9 Seconds.
Speed of the train is km/hr and crosses a pole in seconds.
So we need to convert the km/hr into mts /sec.
For that one we need to multiply the speed of the train to (5/18).
Speed of the train = 60 * (5/18)
We have one Basic formula in Time and Distance
Distance = Speed * Time
x = 60 * (5/18) * 9
x = 150 mts
Correct Answer: D
Question 2 Explanation:
Let’s take length of the train = ‘x’
Speed of the Train = 60km/hr and crosses a pole in 9 Seconds.
Speed of the train is km/hr and crosses a pole in seconds.
So we need to convert the km/hr into mts /sec.
For that one we need to multiply the speed of the train to (5/18).
Speed of the train = 60 * (5/18)
We have one Basic formula in Time and Distance
Distance = Speed * Time
x = 60 * (5/18) * 9
x = 150 mts
Speed of the Train = 60km/hr and crosses a pole in 9 Seconds.
Speed of the train is km/hr and crosses a pole in seconds.
So we need to convert the km/hr into mts /sec.
For that one we need to multiply the speed of the train to (5/18).
Speed of the train = 60 * (5/18)
We have one Basic formula in Time and Distance
Distance = Speed * Time
x = 60 * (5/18) * 9
x = 150 mts
Subscribe
Login
0 Comments