Question 5664 – Computer-Networks
May 6, 2024Question 10464 – Algorithms
May 6, 2024Bandwidth
Question 5 |
How much bandwidth is there in 1 micron of spectrum at a wavelength of 1 micron ?
300 MHz | |
3 GHz | |
300 THz | |
30 KHz |
Question 5 Explanation:
According to formula, Δf=c∗Δλ / (λ*λ)
where,
Δf is the bandwidth range,
c is the light speed,
Δλ is the wavelength range,
λ is a certain wavelength. ,
Δλ = 3*10e8 * 0.1*10e-6 / (10e-6 * 10e-6)
= 3*10e13Hz
= 30THz
where,
Δf is the bandwidth range,
c is the light speed,
Δλ is the wavelength range,
λ is a certain wavelength. ,
Δλ = 3*10e8 * 0.1*10e-6 / (10e-6 * 10e-6)
= 3*10e13Hz
= 30THz
Correct Answer: C
Question 5 Explanation:
According to formula, Δf=c∗Δλ / (λ*λ)
where,
Δf is the bandwidth range,
c is the light speed,
Δλ is the wavelength range,
λ is a certain wavelength. ,
Δλ = 3*10e8 * 0.1*10e-6 / (10e-6 * 10e-6)
= 3*10e13Hz
= 30THz
where,
Δf is the bandwidth range,
c is the light speed,
Δλ is the wavelength range,
λ is a certain wavelength. ,
Δλ = 3*10e8 * 0.1*10e-6 / (10e-6 * 10e-6)
= 3*10e13Hz
= 30THz
Subscribe
Login
0 Comments