...
Probability
September 10, 2024
LPP
September 11, 2024
Probability
September 10, 2024
LPP
September 11, 2024

Computer-Networks

Question 884
Data is transmitted continuously at 2.048 Mbps rate for 10 hours and received 512 bits errors. What is the bit error rate?
A
6.9 e-9
B
6.9 e-6
C
69 e-9
D
4 e-9
Question 884 Explanation: 
Bandwidth = 2.048 Mbps
The amount of time data transferred is = 10 hours = 36000 secs
Total Data transmitted = 2.048 * 106 * 36000 = 2.048 * 36 * 109 bits
The number of Error bits received = 512
Error rate = total number of error bits/ total data transferred per second
= 512 / 73.728 * 109
= 6.944 * 10-9
Correct Answer: A
Question 884 Explanation: 
Bandwidth = 2.048 Mbps
The amount of time data transferred is = 10 hours = 36000 secs
Total Data transmitted = 2.048 * 106 * 36000 = 2.048 * 36 * 109 bits
The number of Error bits received = 512
Error rate = total number of error bits/ total data transferred per second
= 512 / 73.728 * 109
= 6.944 * 10-9
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x